• Kategorier

  • Arkiv från 5 maj 2005

  • Kalender

  • free counters
  • wordpress visitor counter
  • RSS Merit Wager

Om hur Sverige behandlar flyktingar från förtryckardiktaturer

VietnamSom jag skrivit tidigare på bloggen så kommer jag här på bloggen att berätta historien om hur Sverige behandlar flyktingar från en av världens främsta förtryckardiktaturer, Vietnam. Jag ska berätta om turerna i de två fall som jag som ombud tillsammans med CUF:s ordförande Fredrick Federley kommit i kontakt med och har kunnat följa. Och jag ska berätta om hela processen när/om vi tvingas ta de här två fallen till Europadomstolen trots att svensk utlänningslag säger att om det föreligger verkställighetshinder (vilket det gör här) så ska uppehållstillstånd beviljas.

Den 4 augusti 2005 skrev jag en kortare artikel i Expressen med rubriken (OBS! Rubriken är inte satt av mig utan av tidningen):

"Migrationsverket – en spioncentral?"

Men det jag skrev om där är bara en del i historien, även om den är nog så allvarlig. Till helgen kommer del 1 i den här historien!
T & HThanh och Hoa
Foto: Merit Wager

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: