Journalisten och dokumentärfilmaren Nuri Kino (som gästbloggat flera gånger på denna blogg, se under kategorin "Be my guest" i högerspalten), är inbjuden att delta med sin dokumentärfilm ASSYRISKA vid Beverly Hills Filmfestival 2006.
Det är första gången någonsin som en svensk dokumentärfilm deltar i den här prestigefyllda festivalen, och filmen ASSYRISKA är dessutom en av de tio filmer (av 1 200…) som är i final!
Nuri Kino kommer att representera Sverige med sin och Erik Sandbergs film och det hela råkar dessutom på ett otroligt lämpligt sätt sammanfalla med en satsning som svenska konsulatet i Los Angeles gör: "Beyond blonde". Och det kan man sannerligen säga att assyrier-svensken Nuri Kino är ett lysande exempel på!
Till den som citerar denna text: var vänlig ange källan!
Filed under: Allmänt |
Kommentera