• Kategorier

  • Arkiv från 5 maj 2005

  • Kalender

    november 2007
    M T O T F L S
     1234
    567891011
    12131415161718
    19202122232425
    2627282930  
  • free counters
  • wordpress visitor counter
  • RSS Merit Wager

Kaliber i P1 den 18 november

Kaliber logoDen tredje delen av radioprogrammet Kalibers serie Det andra migrationsverket sändes idag, söndag den 19 november. Reportagen är gjorda av Nuri Kino och Marie-Jeanette Löfgren. Idag handlade programmet bland annat om:

Syrien stänger sina gränser. Irakiska regioner som ansetts säkrare än andra sluter sig för nya inflyttande. Och människosmugglarna höjer sin biljettpriser.

– Tyvärr gör det bristande internationella stödet till exempel till Syrien att många irakier lämnar Syrien. Och det är samma där ? inte för att de vill utan för att de inte har råd att stanna. De får inte arbeta. De kan inte få tag i mat. De har inget val, säger Harper.

Har du några siffror på det? På strömmen tillbaka till Irak?

– Vi undersöker faktiskt det just nu. Under de senaste en-två veckorna har det antagligen varit så att två irakier återvänt för varje irakier som kommit till Syrien. Situationen har ändrats så snabbt under de senaste två veckorna.

Den som missade programmet kan lyssna på det på nätet.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: